Hongkong egy elég hányadtatot sorsú metropolis. A város sohasem volt önálló, de igazán nem is tartozott sehová. 1841-től Anglia gyarmata volt egészen 1997-ig amikor is Kína része lett. De önálló közigazgatása, valutája, rendőrsége és még a vízumrendszere is különálló. A világ egyik legjelentősebb városa, gazdasági szempontokból mindenképpen. Olyan érdekes statisztikai adatokban vezet, mint például itt van a legtöbb felhőkarcoló. Ez már magában egy meghökkentő adat, de egy főre jutó GDP-ben is az élmezőnyben van. Nem mellesleg a munkanélküliségi ráta itt az egyik legjobb.
Azt mindenki tudja, hogy a hongkongi teherkikötő talán a világ legnagyobb kikötője és a légi forgalma is egyedülállóan sok a városnak. Ezek az adatok még nem lennének elegek, hogy a logisztika fellegvárának nevezhessük ki Hongkong-ot. Hongkongnak csúcsfejlett a tömegközlekedése, ahol minden járművön intelligens kártyával lehet fizetni, és bár sok nagyvárosban használnak ilyen rendszert, Hongkongban a helyi BKV-kártyával rengeteg minden mást is lehet csinálni, például könyvet kölcsönözni a könyvtárból, igazolni, hogy jelen volt az ember az egyetemi előadáson, vásárolni számtalan üzletben és automatánál, de még lakáskulcsként is funkcionál. Ezen felül Hongkong az egyetlen város a világon, ahol kizárólag emeletes villamosok közlekednek. És ugyancsak itt található a világ leghosszabb kültéri fedett mozgólépcsőrendszere. Igen, egy baromi hosszú mozgólépcső az utcán, ami kiváltotta a dugókat a környéken, egy magasabban fekvő, korábban lerobbant városrészt köt össze a belvárossal, megspórolva a lakóknak több órányi tekervényes autózást, és mivel a negyed így megközelíthetőbb lett, még trendivé is tette a környéket, ami most már éttermektől és szórakozóhelyektől pezseg.
Így tehet egy forradalmi megoldás egy lerobbant városrészt a város egyik gócpontjává. Kellenek is ezek a megoldások, mivel másképpen lakhatatlanná válna a több mint 7 millió lakosú metropolisz.
Érdekesség még, hogy ezeknek a megoldásoknak "meg van az ára". Ugyanis Hongkond-ban a legdrágábbak az irodák. Közel 2700 dollár/négyzetméter az évi költségi gy Hongkongi irodának. Érdekesség, hogy Budapesten ezek a számok 430 dollár/négyzetméter, elég szembeötlő a különbség!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.