Napjainkban a logisztika fontos és elválaszthatatlan része minden fontos gazdasági területnek, így a környezetvédelemnek, a hulladékgazdálkodásnak is. A logisztikának a hulladékkezeléssel foglalkozó részét Inverz Logisztikának nevezik.
„Az inverz logisztika olyan tudományos és gyakorlati ismeretek, tapasztalatok és módszerek összessége, amelyek alkalmasak az eredeti használaton kívülre kerülő áruk, termékek, erőforrások és az ezekhez kapcsolódó információk hálózatokon belüli és hálózatok közötti áramlásának koordinálására, a termék előállítók szolgáltatásainak bővítéséért és a környezetvédelmi előírások betartásáért.”
Ebből a meghatározásból lehet következtetni arra, hogy maga a környezet védelem hozta létre az inverz logisztikát. Így tehát alkalmas arra a feladatra, amelyet a hulladékgazdálkodási törvényi előírások megfogalmaznak. Fontos észre venni, hogy a „hagyományos logisztika” elsődleges célja az áruk szétosztása – A-ból B-be való juttatása –, míg a hulladékkezelési, vagyis az inverz logisztika ennek ellentétére a begyűjtési folyamatokra koncentrál.
Vizsgálja például az üres egységrakomány-képező és csomagolóeszközök, az elhasznált termékek, hulladékok áramlását. Mindezek mellett a legfőbb feladat, hogy a keletkező hulladékot minél nagyobb arányú újrahasznosítása.
Tehát az inverz logisztika segítséget nyújt rövid távon a környezeti életminőség javításához, míg hosszú távon az ökológiai rendszerünk megújulásához nyújt segítő kezet.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.